کمينه   
اخبار و مقالات
تاریخ: يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 نظرات: 0 نظر نمایش: 352 مرتبه تعداد امتیاز: 0   
رییس کل دادگستری استان مرکزی: در پرونده کاریکاتوریست اراکی عده ای به دنبال جوسازی و بهره برداری سیاسی بودند.

رییس کل دادگستری استان مرکزی:
در پرونده کاریکاتوریست اراکی عده ای به دنبال جوسازی  و بهره برداری سیاسی بودند.
حکمت‌علی مظفری در نشستی خبری با خبرنگاران با انتقاد از برخی رسانه‌های داخلی و خارجی در خصوص پرونده شکایت یک نماینده استان از یک هفته‌نامه محلی و کاریکاتوریست این هفته‌نامه، افزود: متاسفانه عده‌ای برای رسیدن به منافع شخصی و بهره‌برداری سیاسی و تهیه خوراک تبلیغاتی برای بیگانگان در داخل و خارج از کشور جوسازی و غوغا به پا می‌کنند و رسانه‌های خارجی هم دنبال

حکمت‌علی مظفری در نشستی خبری با خبرنگاران با انتقاد از برخی رسانه‌های داخلی و خارجی در خصوص پرونده شکایت یک نماینده استان از یک هفته‌نامه محلی و کاریکاتوریست این هفته‌نامه، افزود: متاسفانه عده‌ای برای رسیدن به منافع شخصی و بهره‌برداری سیاسی و تهیه خوراک تبلیغاتی برای بیگانگان در داخل و خارج از کشور جوسازی و غوغا به پا می‌کنند و رسانه‌های خارجی هم دنبال چنین مسائلی هستند تا بر علیه نظام اسلامی حرکت کنند.

وی ادامه داد تمامی مراحل طی شده در این پرونده قانونی بوده و قاضی دادگاه هم مطابق قانون به آن رسیدگی کرده است.

 رئیس کل دادگستری استان مرکزی در توضیح این پرونده اظهار داشت: رای این پرونده از سوی دادگاه جزایی صادر شده و کاریکاتوریست تا 20 روز فرصت دارند تا اعتراض خود را اعلام کنند تا دادگاه تجدید نظر به آن رسیدگی کند.

 مظفری گفت: ظهر امروز (شنبه) شاکی پرونده از شکایت خود صرف نظر کرده است اما، این موضوع تاثیری در رای صادر شده ندارد و اگر متهم به رای دادگاه معترض است، می‌بایست در فرصت 20 روزه به این رای اعتراض کند که تاکنون این کار انجام نشده است؛ در غیراین‌صورت چون اتهام وی مطابق با ماده 609 قانون مجازات اسلامی از جمله جرائم قابل گذشت نیست و جنبه عمومی دارد، رای صادره تغییر نخواهد کرد.

 وی در پاسخ به این سوال که فکر نمی‌کنید بهتر بود این پرونده در دادگاه مطبوعات رسیدگی می‌شد؟ گفت: اگر بنده قاضی رسیدگی کننده بودم، شاید چنین تصمیمی می‌گرفتم اما، قاضی هم بر اساس قانون تشخیص داده است که این پرونده در دادگاه جزائی رسیدگی شود و شکایت انجام شده از مدیرمسوول هفته‌نامه به دادگاه مطبوعات برود.

 مظفری افزود: در قانون آمده است که تنها شکایات مربوط به مدیران مسوول رسانه‌ها باید در دادگاه مطبوعات رسیدگی شود و برای بقیه عوامل رسانه‌ها از جمله خبرنگار، عکاس، کاریکاتوریست، سردبیر و ...، قاضی تشخیص دهنده خواهد بود.

 رییس کل دادگستری استان مرکزی در پایان گفت: در جمهوری اسلامی ایران همه از جمله تمامی مسوولان در رده‌های مختلف، در برابر قانون یکسان هستند و خود را ملزم به رعایت قانون می‌دانند و نباید این‌گونه باشد که برخی‌ها به بهانه آزادی بیان، به دنبال امتیاز گرفتن و جوسازی باشند و در این صورت اصلا سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

 محمدرضا عدالتخواه رییس دادگاه مطبوعات استان مرکزی هم در این نشست خبری گفت: مطبوعات در جامعه‌ای که پیامبر آن برای کمال مکارم اخلاقی مبعوث شده است، می‌بایست مروج فضایل اخلاقی باشند و وزانت در کلام داشته باشند.

 وی افزود: نمی‌شود که به نام انتقاد، به پخش شایعات و درج مطالب خلاف واقع و تحریف واقعیات پرداخت و مرز روشنگری افکار عمومی با ایجاد یاس و ناامیدی در مردم و تفرقه، کاملا از یکدیگر جدا است.

 عدالتخواه تصریح کرد: مطابق بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات، افتراء به مقامات، ارگان‌ها، مسوولان و هر یک از افراد کشور و توهین به افراد حقوقی و حقیقی که دارای حرمت شرعی باشند، حتی اگر از طریق انتشار کاریکاتور و یا عکس باشد، جرم است.

 

کد: 21407
گروه: روابط عمومی
نویسنده خبر: روابط عمومی دادگستری استان مرکزی
 
تصاویر مرتبط
  • رییس کل دادگستری استان مرکزی:
در پرونده کاریکاتوریست اراکی عده ای به دنبال جوسازی  و بهره برداری سیاسی بودند.
 
امتیاز بندی
فایل های مرتبط

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید: